Rolety CLASSIC BP

Rolety CLASSIC jsou doporučovány především pro dodatečnou montáž, kde už není možnost, případně nutnost zednických úprav. Jedná se o jedinou možnost řešení pro dokončené stavby bez nutnosti stavebních úprav či výměny oken.

Do již postaveného okenního otvoru instalace rolety žádným způsobem nezasahuje, naopak se mu přizpůsobuje a vhodně jej esteticky doplňuje.

Box (45°, 90° a půlkulatý), ve kterém je schovaný navíjecí mechanizmus včetně lamel rolety, je umístěn na vnější straně okna. Tento systém lze doplnit integrovanou sítí proti hmyzu.

 

Jak funguje pohyb rolety?

Do hliníkové schránky (boxu) se navíjejí lamely rolety na ocelovou hřídel pomocí ovládacího prvku. Boční vedení lamelového pancíře je zajištěno hliníkovými vodícími lištami s těsnícími kartáči. Celá konstrukce je přichycena pouze na vodících lištách. Box je k vodícím lištám uchycen pomocí čepů, které jsou zasunuty do komory vodící lišty. Proto lze používat typ bočního vedení pouze s komůrkou.

Lamelový pancíř se skládá z perforovaných a neperforovaných lamel (otevřených a zavřených). Perforací se myslí vysekané průhledy v zámku lamely. Při stažené roletě je pancíř neprůhledný, zámky zapadnou do sebe. Pokud roletu trochu povytáhneme, zámky se otevřou a do objektu může pronikat světlo, které tvoří příjemné šero. Roleta je ukončena hliníkovým dosedacím profilem, převážně s gumovým těsněním, které dosedá na parapet okna.

Velikost boxu se určuje podle výšky rolety a použité lamely.

Je zde však i sekundární aspekt, který může velikost schránky ovlivnit a tím je průměr navíjecí hřídele.

U elektrického ovládání závisí též na typu motoru, proto pro jednoduchost doporučujeme u motorických rolet vždy uvažovat s hřídelí průměru 60 mm.

Manuálně ovládané rolety v 90% vystačí s průměrem hřídele 40 mm.


V případě zvolení manuálního ovládání rolet je třeba brát ohled na omezení ovládací síly podle EN13659:

Popruhové ovládání - 9 kg
Šňůrové ovládání - 5 kg
Šňůrový či popruhový naviják s klikou - 3 kg/na kliku, převod v navijáku je 1:3, z toho vyplívá max. váha pancíře 9 kg
Klikové ovládání - 3 kg/na kliku, převod 1:5, z toho vyplívá max. váha pancíře 15 kg (nelze větší převod jak 1:10)